Evde Enjeksiyon Hizmeti

Evde enjeksiyon hizmeti ile enjeksiyon veya iğne yapma, vücutta damar, doku, kanal veya boşluk içine genellikle enjektör aracılığıyla sıvı veya ilaç verme hizmetleri tarafımızdan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sunulmaktadır. En yaygın sağlık prosedürlerinden biri olan enjeksiyonlar, gelişmekte olan ülkelerde her yıl 16 milyar kez uygulanmaktadır.

Enjeksiyonların %95’i tedavi amaçlı, %3’ü aşılama için ve geri kalanı kan nakli gibi amaçlar için uygulanmaktadır.
Evde enjeksiyon hizmeti, KKTC’de yeralan hekimler tarafından reçete edilen ilaçların hastanın vücuduna enjekte edilmesi için uzman ve deneyimli hemşireler tarafından verilen hizmettir. Kemoterapi sürecindeki hastalara yönelik ilaçlar, insülin enjeksiyonları gibi enjeksiyonu (iğne) gerektiren tüm uygulamaları içermektedir. Medikal ve lisanslı ekibimiz ile evde enjeksiyon uygulamanızı güvenli ve steril şekilde yapmaktayız.

Evde enjeksiyon nasıl yapılır?

Alanında uzman bir hemşirelerimiz tarafından verilen evde enjeksiyon hizmeti, hastanın deri altına (Subcutan), damar içerisine (Intravenöz) veya kas içerisine (Intramüsküler) yapılır.


Subcutan Enjeksiyon, yağ ve kolajen hücrelerinden oluşan bir ağdan oluşan subkutis veya hipodermis adı verilen cildin en iç tabakasına enjekte edilir. Bu enjeksiyon, Intravenöz veya Intramüsküler enjeksiyona göre daha yavaş çalışır çünkü bölgede zengin bir kan kaynağı yoktur.


Intravenöz Enjeksiyon, bir ilacı enjekte etmenin en hızlı yoludur ve bir ilacı doğrudan bir damara enjekte etmek için bir şırınga kullanılmasını içerir. Intravenöz enjeksiyon ile belirli bir miktarda ilacın belirli bir süre boyunca kontrollü bir şekilde uygulanması sağlanmaktadır.Intramüsküler Enjeksiyon, bir kasın derinliklerine enjekte edilme işlemidir ve burada ilaç çevredeki kan damarları tarafından hızla emilir.

project-healthcare-evde-enjeksiyon-1
project-healthcare-evde-enjeksiyon-2

Evde enjeksiyonun avantajları nelerdir?

KKTC’de yer alan, eğitimli ve deneyimli hemşirelerimiz ve paramediklerimiz yardımıyla evde enjeksiyon hizmeti almanın çeşitli faydaları vardır.

• Zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Evde enjeksiyon hizmeti almanın en belirgin faydalarından biri zamandan ve enerjiden tasarruf etmektir. Bir doktora veya kliniğe gitmek sadece önemli ölçüde zaman ve enerji kaybına neden olur. Evde enjeksiyon hizmeti ile insanlara evinden çıkmadan enjeksiyon yaptırma imkanı sunularak zaman ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

• Kolay ve sorunsuz bir deneyim sunar. Tıbbi bakım aramak yaşlılar, yaralılar ya da hasta kişiler için oldukça üzücü ve zorlayıcı bir süreçtir. Enjeksiyon yaptırmak gibi basit işlemler, bu durumdaki hastalar için zorlu bir görevdir ve bu nedenle bu kişiler evde enjeksiyon hizmetinden oldukça faydalanırlar.

• Çocuklar için doğru enjeksiyon yönetimini sunar. Yaşlılardan sonra, aralıklı enjeksiyona ihtiyaç duyan bir grup ise onları çeşitli hastalıklardan korumak için düzenli aşı enjeksiyonlarına ihtiyaç duyan bebekler ve küçük çocuklardır. Bebeklere ve çocuklara enjeksiyon uygulamak, fobi ve ağrı nedeniyle oldukça zordur. Bu gibi durumlarda evde enjeksiyon hemşiresi hizmeti almak hem çocuk hem de ebeveyn için oldukça faydalıdır.

• Ekonomik olarak, bir hastanede veya bakım kliniğinde enjeksiyon yaptırmak yerine evde enjeksiyon yaptırmak çok daha uygun fiyatlıdır. Sadece yol masraflarından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda evde enjeksiyon hemşiresi hizmetinden de faydalanırsınız.
Bunlar gibi çeşitli avantajlarından dolayı evde enjeksiyon hizmeti sıklıkla tercih edilmektedir.

Evde enjeksiyon hizmetini kim yapar?

Kemoterapi sürecindeki hastalara yönelik ilaçlar, insülin enjeksiyonları gibi enjeksiyonu (iğne) gerektiren tüm uygulamaları içeren evde enjeksiyon hizmeti, nitelikli tıp uzmanları tarafından evde uygulanmaktadır. KKTC’de yerlan evde enjeksiyon hizmetimiz, size zaman kazandırabilir ve hareket kabiliyeti sınırlı hastalar için uygundur.

Konu sağlıksa biz oradayız.

Evde enjeksiyon hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

Evde enjeksiyon hizmeti nasıl planlanır?

İlk olarak hasta veya hasta yakınlarından reçete sorgulaması yapılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yazılmış reçete sorgulamasından sonra reçeteli ilacın adı, kullanım dozu ve uygulama sıklığına göre hastaya uygun tarih ve saat için randevu verilir. İşlem öncesi hastanın nabız ve tansiyonu ölçülür. Deneyimli evde bakım hemşiremiz enjeksiyon uygulaması için gerekli olan tüm malzemeleri beraberinde getirerek steril koşullarda evde enjeksiyon hizmetini sağlar.

 

Deri altı enjeksiyonu nedir, nasıl yapılır?

Deri altı enjeksiyon, bir ilaç uygulama yöntemidir. Bu tür enjeksiyonda, deri ile kas arasındaki doku tabakasına ilaç enjekte etmek için kısa bir iğne kullanılır. Bu şekilde verilen ilaç genellikle damar içine enjekte edilenden daha yavaş, bazen 24 saatlik bir süre içinde emilir. Bu tür enjeksiyon, diğer uygulama yöntemlerinin daha az etkili olabileceği durumlarda kullanılır.

İntravenöz enjeksiyon gibi diğer yöntemler zor ve maliyetli olabilir. Küçük miktarlardaki hassas ilaçlar için deri altına enjeksiyon, bir ilacı vücudunuza almak için yararlı, güvenli ve uygun bir yöntem olabilir. Olası enfeksiyonu önlemek için eller sabun, ılık suyla yıkanır ve enjeksiyon bölgesi temizlenir. İlaç enjekte edilir ve son olarak enjeksiyon bölgesine basınç uygulanarak deri altı enjeksiyon işlemi tamamlanır.

project-healthcare-evde-enjeksiyon-3

Adele içi enjeksiyon nedir, nasıl yapılır?

Adele içi enjeksiyon, bir ilacı kasların derinliklerine vermek için kullanılan bir tekniktir. Bu, ilacın kan dolaşımına hızlı bir şekilde emilmesini sağlar. Bazı durumlarda kişi adele içi enjeksiyonu kendi kendine de uygulayabilir. Adele içi enjeksiyonlar modern tıpta yaygın bir uygulamadır. İlaç ve aşı vermek için kullanılırlar. Birçok ilaç ve neredeyse tüm enjekte edilebilir aşılar bu şekilde verilir. Adele içi enjeksiyonlar, diğer dağıtım yöntemleri önerilmediğinde kullanılır.

Olası enfeksiyonu önlemek için eller sabun ve ılık suyla yıkandıktan sonra kası izole etmek ve enjeksiyonu yapacağınız yeri hedeflemek için enjeksiyon yapılacak bölgedeki deri iki parmağınızın arasına alınır. Enjeksiyon için seçilen bölge alkollü bir bezle temizlenir. Cildin kuruması beklenerek adele içi enjeksiyon işlemi tamamlanır. İlaç şırınga ile enjekte edilir ve son olarak enjeksiyon bölgesine basınç uygulanır.

Hemşire evde iğne yapabilir mi?

Evde enjeksiyon, KKTC’de varolan hekimler tarafından reçete edilen ilaçların hastanın vücuduna enjekte edilmesi için alanında uzman ve deneyimli hemşireler tarafından verilen hizmettir. Lisanslı ve deneyimli hemşirelerimiz ve paramediklerimiz tarafından evde iğne hizmeti sağlanmaktadır.